Jdi na obsah Jdi na menu

investiční platina

investicni-platina.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INVESTIČNÍ PLATINA ARGOR HERAEUS S.A. SWITZERLAND

slitky o váze:1g, 5g, 10g, 20g 31,1g, 50g, 100g, 250g, 500g, 1000g

 pro více informací či objednávky volejte na tel / +420 603 163 960

( zdroj: Argor Heraeus S.A. )

 

PLATINA JAKO ZAJÍMAVÁ INVESTICE...

Platina jako komoditní surovina má v letošním roce prakticky monotónní vývoj. Cena stále stoupá a zásoby stále klesají. Z tohoto důvodu si platina trvale drží pozici zajímavé investice.

Důvody tohoto stavu jsou dva. Alespoň ty základní. Jedním z nich je již téměř půlroční stávka v jihoafrických platinových dolech. Včetně souvisejícího palladia. Tamní horníci stávkují na výrazné zvýšení svých mezd. A jelikož Jihoafrická republika zajišťuje zhruba 40 procent světové produkce platiny, je její deficit na světových trzích zcela přirozený.

Druhým důvodem je vývoj čínské ekonomiky. Přestože ta jako celek začíná ve svém rychlém růstu zvolňovat, netýká se to automobilového průmyslu. Ten prudce roste. Čínská střední třída se totiž výrazně rozrůstá a tím také roste poptávka po automobilech. V nich je právě platina spolu s palladiem nenahraditelnou součástí katalyzátorů. Celý trend rostoucí poptávky po autech umocňuje i snaha čínské vlády dělat konečně něco s katastrofálním stavem životního prostředí. Čili další poptávka po nových autech a další poptávka po platině.

Průmysl spotřebuje polovinu veškeré světové spotřeby platiny. Další čtvrtinu pak výroba šperků. A velkou roli zde hraje opět Čína. Čínská poptávka po platinových špercích tvoří plných 65 celosvětové poptávky. A každoročně dále roste. Ovšem doslovný boom zaznamenává poptávka po platinových špercích v sousední Indii. Zde se výrazně projevila přemrštěná dovozní cla uvalená indickou vládou loni na zlato. To se odráží v prudce rostoucí poptávce po platině. Přitom indický trh se šperky roste každoročně o třetinu.

To vše ovlivňuje vývoj trhu s platinou a dělá z ní velmi zajímavou investiční možnost. Analytici předpovídají letošní deficit platiny v rozmezí 700 tisíc až milion uncí a růst její ceny během druhého pololetí o dalších až 18 procent. To je lákavé například pro investory, kteří již nechtějí posilovat své investice do zlata a hledají k němu vhodnou alternativu. Aktuální cena platiny se přitom pohybuje kolem 1515 dolarů za troyskou unci.

zdroj: kitco.cz

 

Poslední fotografie

Facebook

Kontakt

Firma

Zlatnictví Centrum s.r.o.
K.H.Máchy 758/8
Hradec Králové 500 02
IČO:08311579

603 163 960, 736 443 049

info@nejlepsivykupzlata.cz